Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » 160 grammos szénhidrát diétáná...

160 grammos szénhidrát diétánál milyen szénhidrátforrások jók?

Figyelt kérdés

Egészségügyi okokból napi 160 gramm szénhidrátot kell ennem. Eddig ennél kevesebb jött össze mindig, mivel teljes kiőrlésű kenyeret maximum reggelire ettem, ebédnél, vacsoránál köretnek meg általában zöldséget. Mindenhol hallom, hogy a tej és a lisztből készült dolgok nem egészségesek. A tej elhagyásával nincs is probléma, de teljes kiőrlésű lisztes dolgok nélkül miből hozzam össze azt a 160 gram CH-t? Zöldségekből az túl sok lenne, mennyiségileg és pénzben is.

Emellett zsírból és fehérjéből mennyit kellene fogyasztanom?

Egyébként nő vagyok, 168 cm és 54 kiló.



2015. máj. 25. 11:52
 1/8 anonim ***** válasza:

Te tudod. Én még orvosi javaslatra sem ennék olyan sok szénhidrátot, a témában szerzett ismereteim (ilyen laikus módon, cikkek, videók, józan ész és sokak tapasztalatának elolvasása) és a testem jelzései alapján jobb nekem kevesebbel. A körülményeidet és a tested igényeit nem ismerem s dehogyis kontárkodnék bele neten át hozzá nem értőként. De nem tartom jónak, hogy sokakat automatikusan ilyen diétára fognak.


Gondolom, írtad volna, ha cukorbeteg lennél...

Ha nekem ennyit kéne bevinnem, zöldséget, kevés gyümölcsöt. kevés rizst s egyéb gluténmentes gabonát használnék. Ha egy nap eszem sütőtököt, már megvan ennyi... A zöme meglenne szénhidrátdúsabb zöldségből s nem lenne drága. Száraz hüvelyesekből még sok sem (ha nincs velük valamilyen bajod).

De a rizs roppant olcsó és sokoldalú. Van, aki a zabot szereti. Én inkább a sült krumplit, ha már az ízről van szó :) Fogyni pedig bármivel lehet, bár nekem szénhidrátbombákkal elég kínos lenne (nem is szoktam krumplit enni, csak néha, annyi jó ételem van). E témában sok múlik az adott ember ízlésén s azon, hogy mi laktatja.


Fehérjénél megoszlanak a vélemények, 0,8-3 g/nettó testsúlykg között, én középen mozgok, több okból (másfeles szorzó sokunknak megfelel), de étrend- és aktivitásfüggő is ez, sőt az ember testalkata is számít valamit.

A zsír pedig nyilván annnyi legyen, hogy kitöltse a fennmaradó részt (de mindenképpen legyen valamicske, mert fontos), bizonyos mennyiségű kalóriát igen célszerű bevinni. Hogy mennyit, azt egyesek számolják, bár azt nehéz, inkább csak hozzávetőleges becslést adnak a kalkulátorok, a "végleges" értéket ki kell tapasztalni.

2015. máj. 25. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Inzulinrezisztencia miatt kell. Azt mondták ezzel nem szabad nagyon kevés szénhidráton élni. Orvosok szerint ez már alacsony CH diéta én meg eddig kevesebbet ettem.
2015. máj. 25. 12:59
 3/8 anonim ***** válasza:

Az orvosok ebben teljesen félre vannak nevelve.


Az jó kérdés, hogy 160g-nál alacsonyabb ch bevitelen hogyan alakult ki IR-ed. De az orvosok ch fogyasztáshoz és szénhidrát anyagcseréhez nem értenek, ezt ki kell mondani.


Ettől még megpróbálhatod az emelt ch bevitelt, bár a hiteles ismeretek szerint ez csak még több inzulin elválasztást fog követelni a testedtől és tovább ronthatja az állapotodat. De hát felszívódó szénhidrátot főleg gabonákból tudsz bevinni (zab, köles, amaránt stb. rizs, kukorica) vagy hüvelyesekből.


Már ha ez jó ötlet..


Én inkább ketogén típusú étrend megfontolását ajánlanám IR-re.


Meg persze egy másik szempontot, ugye ketogén.. te kevés szénhidrátot ettél, mennyire keveset?


Hogyan állapítottak meg nálad IR-t? Tömény szénhidrátot etettek (itattak) veled, veled aki csak reggel szokott felszívódó ch-t enni? Persze hogy IR-t mutattak ki, vagy azért mert a tested jóval kevesebb ch fogyasztáshoz adaptálódott, vagy azért mert eleve élettani inzulinrezisztenciád van, hogy a kevés bevitt szénhidrátot ne vegyék fel az izmaid (ez egy egészséges állapot amúgy). De ha ilyenkor valakibe cukrot tömnek (abszolút 'természetes' élethelyzet) akkor a szervezete azt sem tudja mihez kezdjen.


Ezzel az orvosok (akik nem értenek a ch anyagcseréhez) foglalkoztak? Számba vették, vagy csak lemérték az inzulinszintedet, vércuc szintedet és ennyi?



Azt szeretném mondani, jó lenne tudni a diagnózis felállításának körülményeit ismerni, kritikus szemmel felülvizsgálni az eredményt, utána lehet étrendi változtatásról beszélni.

2015. máj. 25. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Inzulinterheléses vizsgálattal derült ki (tömény cukros oldatot itattak velem és kétszer vért vettek)

Meglepődtem az eredményen, mivel tényleg nem ettem sok CH-t és hát túlsúlyom sincs és elég sokat mozgok.

Régebben duci voltam (76 kiló) de már egy éve kb 54-56 körül mozog a súlyom és most nemrég állapították meg az inzulinrezisztenciát.

Fogyózáskor kb. 60 gramm CH-t ettem, mióta súlyt tartok nem figyelem annyira, de volt hogy kiszámoltam és 100-120 körül volt.

2015. máj. 25. 14:21
 5/8 anonim ***** válasza:

Oké, 100-120g ch fogyasztás körül szerintem nem kellene fiziológiás IR-nek kialakulnia, tehát én ezt tartom kevésbé valószínű mérési hibának.


Azt, hogy a tömény cukorsziruppal rossz eredményt ad egy egészséges (mérsékelt szénhidrátmennyiségen üzemelő) ember szervezete, tehát eleve biológiai okoknál fogva rossz az ilyen mérés, már valószínűbb. (ketogénezők szervezete pedig kimondottan cukorbetegnek mutatkozik ennél a mérésnél).


Tehát logikusnak tűnne a további vizsgálat.. tehát ha egy betegségre csak 1 darab kétséges hitelességű tesztből lehet következtetni, akkor előfordulhat, hogy az a betegség vagy anyagcserezavar nem áll fent a mérés, vizsgálat ellenére!

2015. máj. 25. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Azt szerettem volna még írni, hogy ha valakinek valamiért ... emelkedett a kortizolszintje, bár ez 100g körüli ch fogyasztásnál megint nem a táplálkozásból következne de ha mégis így van mert sokat kávézik vagy mert olyan az élete.. ugye a lelki dolgok -> a stressz mint krónikusan magas kortizolszint okozó, az izgatószerek, a nem jó alvási szokások (mind kortizolfokozó) szintén okozhatnak IR-t, a magas kortizolszint az egész hormonrendszerünk normál egyensúlyára rosszul hat.


Csak erre is gondolni kell.

2015. máj. 25. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

zöldség mellé basmati vagy barna rizs, köles, bulgur, hajdina, kuszkusz, quinoa. Ezeket nagyjából úgy kell elkészíteni, mint a rizst.

Heti egyszer lehet enni krumplit is - leginkább sütve - illetve durum vagy teljes kiőrlésű tésztát.

2015. máj. 26. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
VISZONT nagyon sok ember beteg ezektől a teljes kiőrlésű és egyéb cuccoktól, amik meg nem jobbak mint pl. a krumpli.
2015. máj. 26. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!