Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Jó úton haladok a gyógyulás...

Jó úton haladok a gyógyulás felé? Tippeket is szeretnék kérni, ha lehet!

Figyelt kérdés

Hosszú lesz, kérem csak olyan válaszoljon, aki elolvasta! Evési zavaros téma!


Sziasztok! Még csupán huszonegy éves vagyok, de az életemet 6 éve keserítik meg az evési zavarok. Egész eddig nem tudtam normálisan tekinteni az ételre, de az elmúlt néhány napban valami óriásit változott. Fogalmam sincs mi történt, na de kezdem az elejétől.


14-15 éves koromban átlag súlyom volt, 5-10 kiló felesleg között ingáztam időnként, de akkoriban nem foglalkoztam ezzel különösebben, mert csodás barátaim voltak, imádtam az életemet, nem szerettem otthon ülni. Aztán megtetszett egy fiú, aki nagyon sportos volt, a haveri köre szintén. Na eldöntöttem, hogy na akkor én is olyan leszek! Hónapokig napi szinten keményen edzettem, olyan szinten lecsökkentettem az ételadagjaimat, hogy gyakran összeestem, elájultam. Addigra már nem is érdekelt a srác, csak hogy minél vékonyabb legyek, és minél jobb teljesítményt nyújtsak a sportban. Ezt mind el is értem, 20 kilót fogytam, tesiórán én lettem a legjobb. De nem bírtam tovább, mindenhol állandó feszültségnek voltam kitéve a napiszintű rosszullétek miatt. Megesett, hogy sírva menekültem el otthonról, a barátaimat pedig ordítva zavartam el. Ekkor elköltöztünk. Új iskolába kerültem, ahol nehezen ment a beilleszkedés. Egy túlsúlyos lány beszélgetett velem egyedül, nagyon kívülálló volt, állandóan ennivalóval kínált, amit eleinte elutasítottam, majd szépen fokozatosan elfogadtam. Valami megfordult bennem. Kontrollálhatatlanul enni kezdtem, de olyan szinten, hogy egy-két hónap alatt visszajön vagy 25 kiló. Én ezt eleinte nem is érzékeltem, maximum annyiban, hogy pár nadrágom nem jön fel. Aztán ráálltam a mérlegre, hogy úgyis max 5 kilót híztam. Képzelhetitek a reakciómat. Az anorexiás időszakom úgy másfél évig tartott, a Binge Eating Disorder azonban azóta is sakkban tart. Ha ránézek egy ételre, azon nyomban megmondom a kalóriaszámát, tömegét, tápanyagait. Beteges. Többször öngyilkos akartam lenni, orvosnál is jártam, gyógyszert is szedtem, de nem segített. Pár napja viszont valami megváltozott.


Le tudtam tenni a kezemből a megkezdett zacskó kekszet néhány szem után. Csak egy fél szelet kenyeret, majd csak egy kis szelet húst ettem. Közben szabályosan a hideg rázott ki, végig remegtem, miközben letettem a kezemből. Aki nem élte még át, fogalma sincs róla, mintha csak kisütött volna a Nap a lelkedben. Azóta nem koplalok, nem zabálok. Normális ember módjára szedek az adagokból. Ma viszont rámtört ismét a falási roham kényszere a Nap két részében, de szerintem egészen jól kezeltem. Az első délelőtt, akkor annyi volt, hogy 300 kalóriával több kekszet ettem, mint szerettem volna (6 db), de ezt kompenzáltam a lecsökkentett ebédadaggal (leves, zöldség, hal). Majd délután ismét, ekkir ettem pár almát, egy fél babkonzervet, pár szem pufirizst. Tudom, ez is sok volt, de a falási rohamaim máskor plusz 1000-2000 kalóriák voltak, ahhoz kéoest ezt a párszáz szerintem nem volt vészes. Mit gondoltok, ez már remény a gyógyulásra? Minde vágyam annyi, hogy normális emberként tekuntsek az ételekre. Továbbá örülnék pár tippnek, hogy amikor ismét rámtörne a falási roham (mondjuk úgy, hogy aznap már megettem a szükséges kalóriabevitelem), akkor miket tudnék bekapni, ami szinte nulla energiával rendelkezik, vagy inni, ami lenyugtat és eltelít. A rágó nem segít, volt időm kitapasztalni. Mielőtt valaki azt mondaná, hogy üljek le, ne egyek semmit, az higgye el, nem ma kezdődött, én már próbáltam. Legalább egy milliószor, de már nagyon rég benne vagyok a betegségben. Ne írjatok orvost, mert mint mondtam, nem egynél jártam már.


2020. máj. 22. 17:28
 1/8 anonim ***** válasza:
32%
Tea édesítőszerrel
2020. máj. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Engem pl eltelít és nyugtat egy bögre meleg fűszeres tej (édesítő, kurkuma, gyömbér). Nem nulla kalóriás, de nekem simán belefér és azért nem is olyan mintha édességet ennék. A tea édesítőszerrel nekem anyira nem válik be. Mármint rengeteget iszom, de az édesség utáni vágyat vagy az éhséget nálam nem csillapítja. A meleg tej jött be, illetve délelőttönként a fekete tea kis tejjel.
2020. máj. 22. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A falásrohamok ellen max annyi hogy kipucolod a lakásodból a chipseket csokikat( nyilván 1 tábla jól jön néha) és szerezz be egészségesebb nasikat és azt edd olyankor. Vagy például ha rád jön a falás egyél málnát, epret, szőlőt esetleg zöldségeket ha szereted. Ezzel mindenképp jobban jársz
2020. máj. 23. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Már ezeket kizártam. A falási rohamok gyakran már csak a teljes kiörlésű pékárukból, joghurtokból, ebédmaradékból jöttek. A mennyiség a fő probléma.
2020. máj. 23. 06:03
 5/8 anonim ***** válasza:
76%

Hát...sajnos átérzem a helyzeted.Én ezért szoktam rá a dohányzásra.Amúgy megnyugtatlak, el fog múlni ez az egész magától, ki fogod nőni.

Illetve egy jó tanács: reggel/délelőtt kerüld a magas glikémiás indexű ételeket, mert azok okozzák a vércukoringadozást és a falásrohamokat

2020. máj. 23. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem az nem jó, hogy a több keksz miatt kevesebb zöldséget és halat ettél. Ilyenkor inkább csak a szénhidrátos ételeket csökkentsd a nap további részében. Ha ennyire profin tudod, miben mennyi tápanyag van, akkor nem lesz nehéz odafigyelned, hogy elég fehérjéhez juss, és a zsírt se csökkentsd le túlzottan, inkább a finomított szénhidrátokkal spórolj. Így remélhetőleg a falásrohamok is tovább ritkulnak.

Az én tippem: gyógyteák pici mézzel (pl. borsmenta, citromfű, hársfa, rooibos), zöldségek és gyümölcsök (pl. reszelt répa + alma), natúr joghurt/kefír bogyós gyümölcsökkel és édesítőszerrel. A rostok hosszabb időre eltelítenek. Ezek nem nullkalóriásak, de többet érnek, mint a pufirizs.

Nekem egyébként fogyáshoz a low carb étrend vált be, kevesebb ch, normál fehérje, sok zsír. Így összességében kevesebb kalória bevitelével, mégis jóllakottan fogytam le, és sok finom ételt lehet enni, még olajos magvakat is, amik nagyon sok hasznos tápanyagot tartalmaznak és elég laktatóak is.

2020. máj. 23. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én ugyanezzel a problémával küzdöttem/küzdök. Hatalmas nagy önkontroll kell hozzá, és nagyon segít, ha van melletted egy olyan ember, aki támogat, és rád szól, észhez térít. A lényeg: ne az uralja a mindennapjaidat, hogy mikor mit eszel, valamint meg kell különböztetned a stresszéhséget a gyomrod éhségével. Nagyon sok tudományos könyvet, cikket elolvastam a témában, ha igazán fontosnak érzed a probléma megoldását, akkor megkeresed te is fejben, hogy mit akarsz kompenzálni, valójában mit érzel a falás/éheztetés mögött, mik zajlanak benned olyankor, amikor az ételre gondolsz. Nekem bevált, hogy rendszert tartok az evésben: napi 5x étkezés. Ha ezek közt éhes leszek, akkor az nem valódi, csak az agyam játszik velem. Ha nem vagyok éhes, és arra gondolok, hogy kihagyok most egy étkezést, akkor is rákényszerítem magam, hogy egyek. Mert ha kihagyom mondjuk a reggelit, akkor 10 óra felé egy egész lovat be tudnék zabálni és be is zabálom. De ha megeszem csakazért is a reggelimet, akkor szinten tartom a vércukromat, így nem leszek később pokoléhes, és tízóraira elég egy alma is... Érted..

Szóval nagyon fontos, hogy az elején tudatosan figyelj magadra, később pedig már gyerekjáték lesz. Én +40 kilót szedtem fel, amiből már a 9. kilómat taposom. Gyerekkori trauma miatt volt túlevésem. Aztán rájöttem, hogy nem mehet ez így tovább. Nos azóta itt vagyok, figyelek magamra, és nem a kajával vigasztalódok. Ha van kérdésed, vagy csak beszélgetnél, írj nyugodtan!

30/N

2020. máj. 23. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2020. máj. 23. 10:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!