Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Tinédzserként milyen diétát...

Tinédzserként milyen diétát tudok összeállítani, ami nem okoz károkat a szervezetemre nézve a fejlődés miatt, és elég változatos ahhoz, hogy tartani is tudjam?

Figyelt kérdés

Szeretnék elkezdeni diétázni, mert jelenleg túlsúlyos vagyok, viszont nem igazán tudom, hogyan kezdjek bele. Az egyik problémám az lenne, hogy zöldségekből például nem olyan sokat szeretek, hogy azokból változatos étrendet lehessen kialakítani. Valamint nagyon kedvelem az olaszos, paradicsomos ételeket, amik általában tésztát tartalmaznak, ami pedig nem valami egészséges. (A tésztát ki lehet helyettesíteni valami egészségesebbre?)

Még rengeteg kérdésem van, úgyhogy nagyon örülnék, ha valakinek lenne kedve segíteni nekem:)

16/L



2021. nov. 4. 21:00
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
40%
Sosem értettem ezeket a "fejlődésben lévő szervezet, óvatosan kell diétázni" szövegeket. Okos ember úgy fogyókúrázik, hogy nem éhezik, hanem normális ételeket eszik és sportol. Ez miért életkor függő?
2021. nov. 5. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
5ös kiválogatnád nekem az említett nem igazakat? Csak, hogy mégis tudjuk már. 4es voltam.
2021. nov. 5. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező. Szívesen segítek neked. Személyi edző/táplálkozási tanácsadó vagyok. Tudom ez a cím ma már negatív hangvétel kapott, de úgy gondolom sokszor jobban tudok segíteni a klienseimnek mint pár leragadt dietetikus..

Először is 16 éves vagy, nagyon fiatal. Az alapokkal kellene kezdenem.

Én nem terhelnélek kalória számolgatással (holott jó módszernek tartom), mert könnyen átcsaphat mániákus számolgatás a, testkép zavarba. Ennyi idősen nagyon hiúj tudunk lenni és még tapasztalatlanok vagyunk. (kérlek ne vedd magadra)


Az alapok:

-figyelj arra, hogy elég folyadékot igyál! És hogy eleget aludj!

-próbálj meg minden nap valamit mozogni! Ha nem is edzés, akkor biciklizz, menj gyalog ahova csak tudsz.

- Főzz magadra. Én is ennyi idősen tanultam meg. Anya nem volt hajlandó elkészítési nekem máshogy az ételeket, hát elkészítettem magam. Keress minél több egészséges receptet a neten, és készítsd el! Hidd el, így még a zöldségeket is meg fogod szeretni. Nem olyan nagy kunszt előre főzni.


Semmi gond nincs a tésztával, de tegyél hozzá zöldségeket. Helyettesíthető a tészta felét cukkini spagettivel, vagy használj sovány húsokat a szószhoz, esetleg zsírszegény sajtot fele-fele arányban.


Ha van kérdésed írj itt bátran, mert az életmódváltás akkora témakör hogy nem lehet így egy üzenetben mindent leírni.


Igaz ezek nagyon alap dolgok amiket leírtam, de sokan pont ezek felett siklanak el. Pedig először az elegendó folyadékban, alvásnak, egy kiegyensúlyozott életmódnak kellene meglennie

2021. nov. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

ha aklóriakeretedben maradsz, mindent lehet. ez nem olyan, mint pl a random paleo vagy if diéták, hogy egykét szabályt betartasz és azon kívül mindent lehet. akkor is túl lehet enni magunkat. mert azok csak módszerek, amik segíenek az embereknek a kalóriakeretben maradni. az, hogy kevesebb energiát kell bevinni mint elhasználni, az biológia. a fogyás alapja. minden más diéta erre alapszik. és ezt lehet egészségesen csinálni- ami itt most neked a legfontosabb


pl. vegánok: kb csak zöldséget esznek, aminek kicsi a kalóriatartalma, tehát jó sokat meg kéne enni hogy átlépd a kereted


pl. ne egyél cukrot fehérlisztet krumplit diéta: a tésztákban, kenyérben nagy a kalóriasűrűség, tehát amiket ehet, azokban sokkal kisebb és í]y összesen kevesebb kalóriát fog bevinni. a cukor megzavarja a vércukrot és hamar éhesedünk tőle + nem jó a testünknek. tehát ha nem eszel, tuti egyyenletesen leszel éhes (a krumpli egyébként egészséges, lassan felszívó keményítők és vitaminok vannak benne, de könnyű abból is túl sokat enni)


pl. turbódiéta: 3 étkezés egy shake és azon kívül csak két étkezést ehet az meber vagy annyit se. tehát nem a shake számít hanem hogy konkértan az ember nem eszik (ráadásul ez egy borzasztó egészségtelen diéta is í]y, ebben a formában)


pl. challange diet amit kasza tibi talált ki: nem is titkolja hogy akalóriákra épül, amit az segít betartani hogy két étkezést egy shakekel váltasz ki, tehát emiatt kevesebbet eszel.


utolsó bizonyíték: bármilyen kajarendelő oldalnál (pl vitálkonyha) a karcsúsító stb menüknél a kcalóriaérték van feltüntetve. mert attól lehet fogyni ha a szükségletednél kevesebbet eszel.


szóval tényleg nem kell semmire figyelni, csak erre ha az ember fogyni akar. kritikus hogy a kcalszükségletet jól számoljuk ki.


amire viszont azért kell figyelni, hogy ne csak fogyjunk, hanem egészségesen is, az az ételek minősége. fejlődő szervezetnek különösen. tehát a szokásos zöldség-gyümölcs, komplex szénhidrátok (krumpli, tk gabona, hajdina, köles, bulgur, zabpehely), egészséges zsíok (halak, szárnyasok, változatosan néha disznó, sertés vagy vad, olajos magvak, hidegen sajtolt olajak), sovány fehérjék (halak, zsíszegény túró, tofu stb), sok rots (tk gabona, zöldség, gyümölcs) és kevés cukort (napi max 30-40 gramm).



ráadásul nagyon fiatal vgay. nem mondom, hogy ne fogyj, ha egészségtelennek látod magad, mert sajnos én elkövettem ezt a hibát, hogy "majd növök" néven hagytam magam sokkal durvábban elhízni.


szóval ha fiatal vagy, ne keress semmi szigorú diétát ami tele van szabályokkal, mert tényleg minden a kalóriákra épül. egyelőre elég ha csak a mennyiségekre figyelsz és lehetőleg jó alapanyagokból (amit fent is írtam)


sok sikert


a tésztára azt tudom mondani, hogy válassz durum vagy teljes kiőrlésű tésztát és az tökéletesen egészsgées. a mennyiségre viszont vigyázni kell. mielőtt megfőzöd, mérd ki a 45-50 grammot és azt edd meg csak ha kifőtt. és ha beáll a szemed a mennyigére, utána már mérni se kell. a másik, hogy midnig tegyél a tésztához valamilyen húst, pl csirkecomb/mell kockákat vagy igazából bármilyen szárnyast. ezzel növeled a fehérjét és azt is hogy mennyire hosszútávon telít el. plusz a tésztaszószokba egyáltalán ne tegyél oylajat, vagy csak amennyit nagyon muszáj. az, ha az eber nem használ olajat a sütéshez, rengeteg kalóriát lehet sprólni és ez is egészséges dolog, tehát fiatal korban is alkalmazhatod


a zöldségekre meg annyit, hogy egyél amit szeretsz, egyszer-egyszer meg prbálj ki olyat is, amit nem. pl kéthetente egyszer megpróbálsz valamit amit nem szeretsz új féle képpen elkészíteni, lehetőleg sok fűszerrel. ha pedig így sem szereted emg, akkor készítsd el változatosan azokat, amiket szeretsz. ha pl ez a paprika, paradicsom, padlizsán, hagyma, uborka, akkor

- szeletelt uborka

- fokhagymás uborkasaláta

- joghurtos ubokrasaláta

- paprika

- sült paprika

- ecetes paprika-paradicsom saláta

- grillezett padlizsán

- rántott padlizsán (sütőben, olaj nélkül)

- padliszánpörkölt

- sült hagyma

- savanyított hagyma

- hagyma-padliszán, paprika szeletek sütőben összesütve bazsailkommal stb


szívesen segítek, akár ha pl írsz ételeket amiket helyettesíeni akarsz vagy pl ötletek pl utazásra, alacsony kalóriás fehérjeforrásra, stb. ármi

én 2,5 éve váltottam életmódot 21 évesen, azóta 27 kilótól szabadultam meg

2021. nov. 6. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

A 14es válaszoló nagyon jól megfogalmazta a lényeget és jó ötleteket adott.

Még annyi, hogy mivel fogyni akarsz, ezért ugye csökkentené kell a kcal beviteled, amit ahogy látod számos módszerrel/módon megtehetsz.

Érdemes főképp olyan ételeket enned, amik kisebb kalória sűrűségűek, vagyis viszonylag nagy volumenben kisebb az energia.

Ezért ajánlják a halakat, soványabb húsokat, zöldségeket is!

A diéta fő ellensége számomra az éhség. Sokkal jobban jársz, ha több ilyen laktató b ételt eszel, mintsem egy Burger King menüt, meg pár szelet sütit.

2021. nov. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm azoknak a válaszát, akik segítő céllal írtak!

Eléggé húsevő vagyok, sok húst eszem ezért lehetőleg továbbra is minél több húsos ételt iktatnék be az étrendembe, csak az a probléma, hogy ezek közül amit a legtöbben ajánlottatok, a halat nem szeretem sajnos.


Az ivásra próbálok figyelni, úgy tervezem, hogy egy nagyobb kulacsból iszok egy nap, 2x töltöm meg, elosztom a napi vízszükségletem 2 felé, és ebből az első adagot az iskolában töltött idő során iszom meg, a másik felét pedig otthon. Nem szoktam üdítőket inni, csak néha ha valami különlegesebb alkalom van, olyankor iszok 1-2 pohárral, de általában vizet szoktam inni, ezt szeretem a legjobban.

Gyors ételeket sem eszek valami sokszor, mindent otthon készítünk el.

2021. nov. 7. 13:50
 17/18 anonim ***** válasza:

Semmi gond azzal ha a husit szereted inkább a halak helyett. Bár én ajánlom hogy próbálj ki több fajtát, kóstold meg őket. A drágább halak, sajnos úgy vettem észre finomabbak:lazac, pisztráng. De nagyon finom még a süllő (Spar), Hekk (Aldi), Afrikai harcsa (Aldi). Nekem a többi nem jött be.


Husiból próbálj meg inkább soványabb fajtájúakat enni: szárnyasok, pulyka, csirke, esetleg soványabb részei a disznónak: karaj, vagy a marhahús is nagyon jó. Vadhús úgyszint de iszonyú drága. Illetve nem tudom szereted e a májat, tojást. Én ezeket szoktam enni feltétként.


Egy héten párszor esetleg érdemes tartanod egy húsmentes napot is. Rengeteg finom növényi fasírt recept is van: falafel csicseri borsóból, lencse fasírt, brokkoli fasírt.. Stb. Vagy túróval/juhtúróval töltött zöldségek. Rakott zöldséges kaják tojással, mozzarella/feta sajttal.


A diéta egyik legnagyobb ellensége talán az unalom. Megunid hogy mindig ugyanazokat eszed. Tapasztalat. Lehet kicsit macera, de variáld, szinesítsd a menüdet.

Én 2-3 napra megfőzök előre, akkor ugyanazt eszem ebédre, vacsira, aztán váltok valami másra.

2021. nov. 8. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim válasza:
Hoyan, mit eszik a többi normális hasonló korú gyerek?
2022. márc. 6. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!