Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Tippeket kérnék újrakezdéshez...

Tippeket kérnék újrakezdéshez (? )

Figyelt kérdés

Annak idején volt egy szép hosszú majdnem-életmódváltásom, szálkásító diétára + kalóriaszámolásra épült főleg (mivel abbahagytam, ezért csak "majdnem"), szépen lefogytam, tartottam is bő másfél évig, jó alakom is lett. Cserébe teljesen kényszerbeteg lettem a folytonos obszesszív számolgatástól (sose bírtam számokat megjegyezni ennyi idő alatt se), méricskéléstől, jegyzeteléstől, konyhai pepecstől de olyan szinten hogy az már mentális betegséggé fajult.

A jelek szerint nem találom az arany középutat, vagy sehogy se csinálom az ilyet, vagy totálisan megszállott, eszelős módon, de arra meg az agyam megy rá.


Abbahagytam, ami lelkileg helyretett, de cserébe lassan visszahíztam, ráadásul olyan gyógyszert szedek, aminek első és leggyakoribb mellékhatása a hízás és a fokozott étvágy (persze nálam is kijött ez, és meg is van az eredménye de nem kapok más gyógyszert helyette).


Így tippeket kérnék egy normális újrakezdéshez. Anno már sokat olvastam a témában (megszállottság volt ugye), de most elbizonytalanodtam, hogyan tovább, melyik módszert válasszam.


Régen volt egy összeírt gyűjteményem könnyen összeüthető kajákról, de már nincs meg.


Elsősorban olyan ételek és nassok (iszonyatosan igénylem az édességet, és nem, a gyümölcs nem pótolja...) érdekelnének, amiknek alacsony a CH és a kalóriatartalma, laktatóak és igazi konyha-analfabétáknak is könnyen, pár perc alatt összedobhatóak (vagy még jobb: készen kaphatóak), főzőcske, sütés, pepecs, sok mosatlan csetres felgyűlése és ilyesmik nélkül.


Megjegyzés ízlésről: a húst szeretem, csak elkészíteni rühellem (és mindig pocsék is lesz az íze ha én készítem, bár tisztesen legyűröm - másfél év alatt se bírtam ehetőt megtanulni sütni-főzni). A zöldségekért sajnos baromira nem rajongok, max minimálisan, köretként letuszkolom (mirelit zöldségkeveréket, azt mikróban is lehet ugye és nem kell vagdosni). A tejtermékeket NAGYON imádom, élni se tudnék nélkülük (akár a drága tejutánzatokat is, pl szójatej, rízstej, stb is megiszom csak ugye drágák és hát nem is olyan finomak). Kenyérről lemondani le tudok (amúgy is csak rozskenyeret eszek), csokival, péksütikkel le kéne számolnom, ugye hasonlókat azért eszek, mert készen kapható, kéznél van és nem kell pepecselni vele, ha lenne diétás alternatíva (ami nem gyümölcs vagy valami totál más ízű/állagú cucc), azt választanám.

Gyümölcsökkel amúgy elvagyogatok, mértékkel, jó ideje annyira nem kívánom. Édesség - na az viszont kell, függő vagyok - steviám, nyírfacukrom van, de receptjeim már nincsenek sajna.



2014. ápr. 4. 07:29
 1/3 A kérdező kommentje:
Kicsit bővebben leírom mit csináltam, amitől előjött ez a kényszerbetegség anno: szigorúan számoltam a kalóriát és a szénhidrát-, zsír- és fehérjetartalmat, kínosan ügyelve rá hogy mindenből meglegyen az egészséges mennyiség és jó minőség, a fehérjebevitelemet jelentősen növeltem. Minden kaja alapanyagot leméricskéltem és összeírogattam, sehová se mozdultam ki a naplóm, a számológépem és a kalóriatáblám nélkül. Igaz akkor is gyorsabb receptekre törekedtem, de kapkodtam, idegbeteg voltam az egész miatt és őszintén bevallva borzalmasan gyűlöltem az egészet. A kajákat megszokni meg tudtam nyilván pár hónap alatt, de megszeretni másfél év se volt elég rá. Lényegében annak ellenére, hogy egészségesen táplálkoztam és sosem éheztem, mégis egy önkínzásként éltem meg az egészet, minden áldott napom erről szólt, az érdeklődésem más dolgok iránt totál megcsappant, csak ennek éltem, pedig ez lett volna a tökéletes módszer, de ezek szerint nem vagyok alkalmas az ilyen fajta életmódváltásra anélkül, hogy lelkileg tönkre ne csapnám magam. :(
2014. ápr. 4. 07:53
 2/3 anonim válasza:
Nos azt hiszem,hogy itt az édességgel lesz nagy gond,na meg azzal,hogy ne legyél megint ilyen szigorú magadhoz. Elsősorban azért rontja el sok ember a fogyókúrát,mert fogyókúrának nevezi.Sosem szabad koplalni,sosem szabad túl komolyan venni és soha soha nem szabad a középpontban lennie az étkezésnek. Elindulásképp javasolnám a teljes gondolatcserét és belegondolni,hogy miért is kezdesz neki. Letisztázni magadban,hogy egészséged miatt és nem fogyás szándékából csinálod,még ha nem is így gondolod,jobb,ha ezt hiteted el magaddal,mert a későbbiekben megint szigorú leszel. Tapasztalatból mondom,hogy nem szabad semminek sem ellenállni,mert az koplalásnak minősül. Pizza,csoki,fagyi minden belefér,csak MÉRTÉKKEL. Nem kell itt számolgatni,nem kell a számológép sem a napi kcal szükséglet betartása. Be kell határolni a személyes mértékünk. Ha szereted az édességet,akkor egyél,csak különbséget kell tudni a tejcsoki,izésített csoki és az ét-hamis ét csoki között. Egyél csokit,de csak igazi sok-sok kakaótartalmú étcsokit. Nem mondom,hogy ez nem hizlal,de egészséges és kevésbé cukros. Mindenből meg lehet találni a B.választást. Csoki helyett müzli szelet is mehet. Szuper,hogy szereted a tejtermékeket,mert az bőven mehet minden fajtából,csak itt is vigyázni kell egy-kettővel. Pl.: sajt,túró,vaj,margarin. Ezekből keveset inkább,de mindenképp. Minden nap 5 étkezés,ha nem jön össze az se gond,de meglegyen a legalább 3. Személy szerint a legjobb,ha 3 óránként eszünk keveset,de minden étkezésnél fogyassz zöldséget és fehérjét tartalmazó ételeket. Nem kell mindenre nagyon figyelni. Magától áttérsz a helyes étkezésre,kevesebb odafigyeléssel is és hidd el értékelni fogja a szervezeted. Egy kicsi magamról: néha zabálok,néha nem,néha futok,néha csak fekszem,de eltelt 3 hónap és mínusz 7 kg. Semmit nem számolgatok,semmit nem vonok meg,eszem és imádom. Megszoktam a kajákat és a napi dolgokat. Ha kívánom a csipszet,mogyorót akkor eszem,de keveset. Mozogj és ennyi:) Írj nyugodtan,ha valamiben még segíthetek:)
2014. ápr. 6. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Az a baj, hogy nem érzem a "mértéket", így vagy vasszigor, vagy elcseszem. Bár tény, fogyni akartam, de nem fogyókúra hanem "életmódváltás", amire törekedtem, és amit újra megpróbálnék, csak kevésbé görcsösen... már ha összejön.


Nem koplaltam, hiszem ügyeltem hogy legyen elegendő kalóriabevitel, bőséges fehérje, minőségi, lassan szívódó CH és zsír is, de tény, hogy nagyon sok mindent száműztem pont a félelem miatt, hogy elvesztem a mértéket.

Napi 5-6szor étkezés megvolt, nem is éheztem, édességet ettem csak low-kcal házikutyulékokat ill. aszalt gyümölcsöt (ami magas kcal tartalmú de imádom...).


Sajnos az ilyen mértéktartás ami nálad jellemző, nekem pont problémás, egyszerűen nem érzek rá mi az ami sok, mi az, ami kevés - azt tudom persze miket érdemes előnyben részesíteni vagy kerülni, de a mérték... pláne ezzel a gyógyszerrel, ami durván megdobta az éhségérzetem és felszaladtak rám a zsírkilók hamar. :(


De köszönöm a biztatást, remélem összejön valami tartósan lelkileg is kibírható dolog anélkül, hogy újra mániás-kényszeres lennék...

2014. ápr. 7. 02:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!