Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Miért mondják azt, hogy...

Miért mondják azt, hogy mindegy, mit eszel, csak kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyit felhasználsz? Szerintem ez nem ilyen egyszerű.

Figyelt kérdés

Először is, ha szemét kajákat eszel, abból sokkal nehezebb tartani a kalóriakeretet, mintha tápanyagdús ételeket ennél, megfelelően összeállított makrókkal. Igen, lehet elvileg péksütikkel is fogyni, de mivel sok kalória van bennük, hasznos tápanyag meg alig, a szervezeted hamarosan újra jelezni fog, hogy enni kéne, hiába nem kéne többet enned a kalóriakalkulátor szerint. Aztán lehet, hogy sikerül fogynod péksüti-diétán, csak éppen lehet, hogy izmot veszítesz zsír helyett, mivel nem eszel elég fehérjét.

Másodszor, az egyes ételek lehet, hogy ugyanannyi energiát tartalmaznak, de a feldolgozott élelmiszerek emésztése sokkal kevesebb kalóriát használ fel, mint az egészséges, teljes ételeké.


Ráadásul nem tudjuk, hogy pontosan mennyi kalória van az egyes ételekben. Attól, hogy a neten fent van, hogy 100 g csirkemell vagy egy alma mennyi kalóriát tartalmaz, egyáltalán nem biztos, hogy a miénk is annyit fog tartalmazni, mert nem futószalagon készül az alma egy gyárban, hanem kint az ültetvényen, ahol változóak a körülmények. A feldolgozott élelmiszerekben szintén nem lehet bízni, mert például az amerikai FDA akár 20% eltérést is engedélyez az ételek valós energiatartalma és a feltüntetett energiatartalom között és nem hinném, hogy itt az EU-ban máshogy lenne.


2017. aug. 15. 10:14
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem mondják azt.
2017. aug. 15. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Én itt a gyiken folyton ezt látom.
2017. aug. 15. 10:53
 3/10 A kérdező kommentje:
2017. aug. 15. 10:58
 4/10 anonim ***** válasza:
Ha a fogyás az egyetlen cél, akkor valóban mindegy. A kevés kalóriát csokiból is beviheted, és fogyni fogsz. Ha leginkább zsírból szeretnél fogyni, és fontos az egészséged, akkor egyáltalán nem mindegy, miből áll az étrended. A GYK minden egyes válaszát amúgy ne vedd szentírásnak!
2017. aug. 15. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert a fogyás valóban így működik; ha kevesebbet viszel be, mint amennyit elhasználsz, akkor azt a szervezetednek fedeznie kell valamiből. Ez nem a tarthatóságról vagy egészségről szól, csak a fogyásról.
2017. aug. 15. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ha a makrók stimmelnek szemét kajából, akkor meg van a szükséges fehérje mindenképp. A tápértékre meg annyit tudok mondani, hogy oda van írva hogy ÁTLAGOS tápérték.
2017. aug. 15. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
A túl kevés kalória akár le is állíthatja a fogyást, mert az anyagcsere is lassul.
2017. aug. 15. 12:38
 8/10 anonim ***** válasza:

Amiket leírtál, azokra már mások is rájöttek, és egész sok ehhez hasonló cikket lehet olvasni a neten:

[link]

2017. aug. 15. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Utolsó: ezt tudom, engem inkább az érdekelne, hogy miért ennyire elterjedt mítosz ez a gyakorin és miért ajánlgatják mindenkinek ezt.
2017. aug. 15. 15:40
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem mítosz, az energiamegmaradás törvénye elég makacs dolog.

Fogyás szempontjából igenis kb. mindegy, mit eszel, a fogyás a kalóriadeficiten múlik, azzal arányos (már ha főleg zsírból megy).

A kalóriakeret tartása egészen más. Igen, ez az egyik ok, hogy sokan nem eszünk bármit fogyáskor. De ennek mi köze az előzőhöz? Attól még a deficit alapján fogysz, csak pont a deficitet teszed tönkre, ha megéhezel és túlmész a kereten. Ha nem mész túl, akkor nem számít, mit eszel, nagyvonalakban legalábbis (úgy tűnik, egyeseknek bekavar az anyagcseréjébe az, hogy mit eszik, még ha ez nem is lehet olyan jelentős. erről nem tudok sokat, én nem ilyen vagyok).


A fehérjeszegény étrend persze, hogy gond, hisz bomlik az izom. Az butaság, a megfelelő fehérje-, zsír- és kalóriabevitel alap, "mindegy, mit eszel" hangoztatásakor szerintem szinte senki nem gondol arra, hogy tényleg mindegy, bár fogyni tényleg bármivel lehet, max. izomból is megy és kegyetlenül nehéz.


Nem tudunk pontosan kalóriát számolni, ebben is igazad van. De ez általában nem hatalmas eltérés (néha igen, pl. az éretlen sütőtök állítólag hetedannyi kalóriát ad, mint az érett :) most van egy nem teljesen érett, mivel számolsz? de az almák sem egyformák...etc. DE ha nem kilószámra toljuk az ilyesmit, nem lesz olyan óriási eltérés a napban), ráadásul az elégetett kalóriákról még sokkal kevésbé pontos fogalmunk van. Azért be lehet lőni a dolgokat, max. a pontatlanság miatt néha lassabb, náéha gyorsabb lesz a fogyás, hiába tarjuk be az elvi számokat, annyi. Nem gond, lefogyni attól még le lehet.


Amúgy amiazt illeti, hogy mitől éhezik meg az ember... Nos, az nem a hasznos tápanyagok mennyiségén múlik. Ez elég egyéni. Vannak remek, egészséges, tiszta étrenden alapuló szálkásító diéták, amiken én éheznék akár még nulla kalóriadeficitnél is, mert engem más laktat.

Vannak, akik simán meg tudják csinálni, hogy jórészt kenyeret esznek és deficitben maradnak. Ez elhatározáson is múlik. Sokunknak a kenyér pocsék ötlet, de erre rá is jövünk és nem esszük vagy minimálisan. Nyilván összetett kérdés ez, ebben is igazad van. De a fogyás a kalóriadeficittől függ, ennek biztosításához s a legjobb közérzethez, jóllakáshoz igazítjuk az étrendünket, ha jót akarunk. Nem mert ne lehetne bármivel fogyni, de mi szabad akaratból akarjuk tartani a keretet s közben jól érezni magunkat, ha lehet.

Fogyás szempontjából majdnem mindegy, más szempontokból nagyon nem, hogy mit eszünk.

2017. aug. 15. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!