Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Mi a különbség az emésztést...

Mi a különbség az emésztést serkentő/segítő és az anyagcsere fokozó ételmiszerek között?

Figyelt kérdés
Ugye nincs? Egyébként milyen anyagcsere gyorsító ételekről tudtok? Illetve mik azok az ennivalók,amik nem nagyon tudnak felszívódni /nem emésztődnek meg? Pl. zöldségeken kívül
2010. dec. 30. 23:00
 1/3 anonim ***** válasza:
Én úgy hallottam, hogy a kávé, ha nem közvetlenül étkezés után isszuk, fokozza az anyagcserét, de közvetlenül étkezés után csökkenti az emésztés hatékonyságát. Valami táplálkozással kapcsolatos könyvben olvastam, de magamon is tapasztaltam, hogy közvetlenül étkezés után nem olyan jó, mintha kicsit később (1-1,5 órával) iszom.
2010. dec. 31. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Zabkorpa, búzakorpa jelentős százaléka emészthetetlen rost.Zabkorpából csinálhatsz sütit, illetve zabkását, amit leginkább a tejbegrízhez tudnék hasonlítani.
2011. jan. 1. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Krisz85 ***** válasza:

A kérdésedre a választ: Az, hogy mi miért és hogyan emésztődik meg igen nehézkes megválaszolni, de egy tényt leszögezhetünk itt az elején. Az anyagcserédet nem maga az étel fajtája fokozza, sokkal inkább a minősége, és nyilván biokémiailag nem kevés folyamat eredményeként, a testmozgás, a folyadékbevitel és az étkezések gyakorisága az, amely meghatározza azt, hogy milyen az anyagcseréd. Ha alapanyagcserére gondolsz, akkor pedig egyénenként változó, illetve testtípustól is függ, pl az ektomorfoknak brutál gyors anyagcseréjük van, viszont izmot nehezen szednek fel, de nincs rajtuk zsír, biztos láttál már ilyet, akármennyit eszik nem hízik és tök szálka, főleg srácoknál nagyon látványos ez, aztán vannak a mezomorfok, ők a legszerencsésebbek, rajtuk van izom is, és zsír, de könnyen szednek izmot, és könnyen veszítenek zsírt, és vannak az endomorfok, akik jól szednek fel izmot, és gyorsan, de ugyanilyen nehezen adnak le zsírt is sajnos, nincs tiszta típus mindenki keverék, pl én endo-mezomorf alkat vagyok, vagyis jön rám izom könnyen, de a zsírral gondjaim vannak olykor, nagyon figyelnem kell arra, mit és mikor eszem meg, pláne ha versenyfelkészülési időszak van.


Sokkal fontosabb a GI, vagyis glikémiás index, ennek az a titka, hogy minden ételnek van GI indexe, ez lehet alacsony, közepes, és magas, a magas GI indexű ételekre, edzés közben, illetve edzés utáni 1 órában van szükség, ilyenek pl. banán, cukor, málna, isotoniás sportitalok! (the best :-) ), és még sorolhatnám........

Közepes is van, pl. basmati rizs,

és alacsony GI-index, vörösbab, lencse, szójabab, zabpehely, stb, lásd GI index táblázatok a neten,


Miért fontos ez?! minden étel az emésztést követően kivált egy bizonyos mennyiségű inzulinreakciót a szervezetből, ami tök természetes, az inzulin viszi a tápanyagot, az izmokba, agyba, stb, most nem vezetem le, majd ha nincs felhasználás, pl. fekszel és úgy eszed a pizzát, akkor a felesleges energiát ha már az izmokba és a májba sem tudja elraktározni a szervezet glikogénként, akkor nagyon egyszerű módon szépen beteszi zsírba, szépen a fenékre, combra, stb mindenhova, nyilván genetika kérdése ki hova hízik. Namármost minél magasabb egy étel GI indexe, annál nagyobb inzulinreakciót vált ki a testből, pl, a banán nagyon feldobja a vércukorszinted, vagyis nagy az inzulinreakció, és a tápanyagot betölti főként a májba, ill,. az izmokba, és a maradék a vérben mint vércukor marad, és a felesleg megy szépen zsírba. Ezért kell alacsony GI-jű ételeket fogyasztani a nap nagy részében, és edzés alatt ill. azt követő egy órában pedig magasat, mert akkor az izmoknak tápanyagra van szükségük, ezért nem gond ha pl. banánt eszel,vagy sportitalt iszol, hiszen megy szépen az izmokhoz, hiszen a fizikális munka, vagyis sportolás miatt tápanyaghiány lép fel a testben.

A napi 7x étkezés is gyorsítja az anyagcseréd (ami nem egyenlő a nagyWC-zések számával mint azt sokan hiszik!! ), a napi 7x étkezést, pl 3 óránként nem úgy kell elképzelni, mert ez is tévhit szokott lenni, hogy napi 7x eszel egy vasárnapi ebéd mennyiségét, hanem a a grammra kiszámolt mennyiséget eszed meg 7 részre bontva a nap folyamán, figyelve, hogy edzés előtt másfél két órával legyen az étkezés, illetve edzés után azonnal gyors magas GIindexű szénhidrát mehessen, majd a nap további részében szintén alacsony GI jű, bővebb infó, Anita Bean: Modern sporttáplálkozás c. könyve.

2011. jan. 2. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!