Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Mért pont az orvos tudna...

Mért pont az orvos tudna segíteni a tartós életmód váltásban, fogyásban? Ő tanult az egyetemen táplálkozástant? Vagy mi jogosítja fel erre?

Figyelt kérdés

Nem lenne erre jobb egy dietetikus?

Vagy akkor minek van a dietetikus? Ő miben tud segíteni ha nem az életmódváltásban? Ez nem feladata? Nem foglalkozik alapvetően egészségesekkel? A dietetikus csak a betegségekhez ért?


2008. szept. 12. 19:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
Az orvos lehet hogy 5x annyi időt töltött el az egyetemen az emberi test működésének tanulmányozásával, mint a dietetikus, ami utóbbi egy elég felkapott sztárszakma lett, ezért manapság már mindenki dietetikus, aki elvégzett egy 3 hónapos bio-wellness szemináriumot. Ettől függetlenül az orvos is lehet hülye, van amivel ő sincs képben vagy nem szakterülete, mint ahogy sok dohányzó, elhízott orvost is látunk. A dietetikus elméletileg tud segíteni az "egészségesebb" életmód eléréséhez, de szerintem semmi olyan pluszt nem tud adni, amit önálló erővel, kitartással és olvasással akár könyvekből, akár csak az internetet használva összeszedhetsz. "Mankónak" jó lehet, de ha nincs bennünk elhatározás, és kitartás, azon nem segít se orvos, se dietetikus, se Norbi :D
2008. szept. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Akkor mikor kérnéd dietetikus tanácsát?

Vagy inkább az orvost kérdeznéd diétáról?

2008. szept. 12. 20:36
 3/12 anonim ***** válasza:
44%

Ha már orvosfélét kérdeznék meg, akkor sporttáplálkozás szakértőt kérdeznék meg, mert a saját tapasztalatom szerint az úgymond "normál" dietetikusok sok dologról nem tudnak, vagy tévesen vélnek tudni bizonyos dolgokat. (például nem egyszer hallottam dietetikustól, hogy KELL kenyeret enni, mert szüksége van rá a szervezetnek...hát én nem eszem kenyeret és semmi bajom)

A "sima" orvosok nagy része pedig a táplálkozásról nem tud eleget, mert nagyon alap szinten tanulnak erről, az ő feladatuk a tünetek, betegségek megszüntetése, a táplálkozás pedig végül is megelőzés, ami sajnos a mai orvosoknak nem a feladatkörük.


De ha rám hallgatsz, akkor egy diéta összeállításával egy versenyszerű testépítőt, illetve fitness versenyzőt kérdezz meg, mert a helyes táplálkozásról, illetve a fogyásról ők tudnak a legtöbbet, hiszen nekik "munkaköri kötelességük" zsírmentesre fogyni néhány hónap alatt!

2008. szept. 12. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
78%

Én voltam egyszer dietetikusnál. Az volt az ötlete, hogy napi 3 zsömlét simán meglehet enni.

Nem mentem hozzá többet. Lehet valakinek jó, de nekem nem tudott segiteni.

2008. szept. 13. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Nem értek egyet azzal,hogy a fitnesz edző mindent tud a táplálkozásról Ő max a sport táplálkozásról tud amit sajnos én nem tanultam a főiskolán. Egyébként mindent tanultam.

S ha nem akarsz kenyeret enni hanem úgy akarsz fogyni, hát tegyed. De azért ugye mint mondtad helyettesíted. Tehát ez nem jelenti azt, hogy kihagytad az életedből az összes cereáliát. Mert szüksége van rá a szervezetre.

Dietetikus lennék vagy mi. Nem állítom,hogy mindenben a toppon vagyok, de azért ha tévedek nem kell otthagyni. Hanem meg mondod,hogy szerintem tévedtél és még jobban utána fogok nézni a dolognak.

Szóval egy ilyen hozzá állású dietetikusról mi a véleményed?

2008. szept. 13. 09:46
 6/12 anonim ***** válasza:
68%

Én vagyok a fitnesses. :-)


Azért gondolom, hogy a testépítők, fitness-esek értenek a legjobban táplálkozáshoz, mert nekik muszáj ellátniuk a szervezetüket a legjobb minőségű tápanyagokkal, hogy a testük minél jobb formában legyen. Ha felkeresel egy ilyen sportolót, hogy írjon neked egy étrendet és elmondod, hogy te nem sportolsz, akkor is tud neked egy mondhatni tökéletes, komplex tápanyagellátást biztosító étrendet írni az igényeidnek megfelelően. Persze, ha olyan étrendet kérsz tőle, amivel fogyni szeretnél, akkor mondani fogja, hogy sportolni is kellene, mert anélkül mérsékelt lesz az eredmény, de biztos vagyok benne, hogy jobb, egészségesebb étrendet fogsz kapni, mint amit egy úgymond szakember adna a kezedbe. Azok a táplálkozási szakértők-dietetikusok, akik valóban értenek a szakmájukhoz, szinte kivétel nélkül sportolnak. Hiszen a sport rákényszerít arra, hogy minél tökéletesebb étrendet kövess, hiszen a megfelelő kajálás elősegíti a jobb teljesítmény elérését, és ugyanez igaz a hétköznapi emberekre is. A hétköznapi ember és egy sportoló étkezése között csak mennyiségben lenne szabad eltérésnek lennie.

2008. szept. 13. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Sajnos mennyiségi és minőségi eltérés van.

S miből gondoold, hogy a jó dietetikus sportol is? Ez aranyos. Akkor minek nevezed azt a szakmáját szerető és vélhetőleg magából a legjobbat kihozni akaró dietetikust,aki továbbképzésekre jár és 4 évet lenyomott a főiskolán. De nem sportol hacsak sportnak nem nevezed azt, hogy naponta 2x-3x tolja a város egyik végéből a másikba a babakocsit ,mert csak így tud elmenni a nagy gyerekért az oviba a kicsivel?

S nem értem miért kell lehúzni a dietetikusokat, holott látszik fogalmad sincs mit tanult és mit csinál.

2008. szept. 13. 14:38
 8/12 anonim ***** válasza:
A tartós életmódváltásban maximum a körülötted élők segíthetnek, meg te magad. Persze, tökjó kikérni egy orvos vagy dietetikus véleményét (én inkább a dietetikust kérdezném, miután az orvosom a maga több mint száz kilójával közölte hogy fogynom kéne a 3 kiló feleslegemből, és úgy hogy ne egyek). Sportolók meg nem az egészséges táplálkozáshoz, hanem a sportolóknak való táplálkozásról tudnak, már ha nem azt eszik amit a dietetikus kiírt nekik. A dietetikus (egy normális dietetikus, idősek otthonában ilyennel dolgoztunk együtt) tudja milyen betegségekre milyen ételek milyen hatással vannak, és azt, hogy mire van szüksége egy egészséges szervezetnek, amiből aztán nagyon jól ki tudja találni, mivel lehet fogyni (elvégre elhízott, túlsúlyos, koleszterinproblémás emberekkel is foglalkoznak).
2008. szept. 13. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
73%

Orvostól semmiképp nem kérnék táplálkozási tanácsot!! Hiszen még az orvosok is azt hiszik, hogy létezik vitamintúladagolás. Persze, ha ész nélkül fogyasztjuk a vitaminokat, akkor abból lehet gáz, mert a zsírban oldódó vitaminok felhasználásához más vitaminokra is szüksége van a szervezetnek, így vitaminhiányos betegségünk lehet, de jól összeállított komplex multivitaminoktól semmi bajunk nem lehet.

Meg amikor azt mondják az orvosok, hogy a 60mg C-vitamin a jó, akkor nem tudom, sírjak-e, vagy nevessek. A 60mg-ot Hitler orvosai kísérletezték ki, amikor a "főnök" parancsára kivizsgálták, hogy mennyi az a legkisebb mennyiség, amitől még nem kapnak skorbutot a katonái a harctéren.

Ja, hallottam már olyat is, hogy az ORVOS , (vagy inkább "orvos") azt mondta a daganatos betegének, hogy eszébe ne jusson vitaminokat fogyasztani, mert a vitaminok a daganatos sejteket is táplálják és csak romlani fog az állapota...szánalom! Érdekes, én olyan emebrről hallottam aki rákos volt és elmúlt a rákja napi 100g!!! c vitamintól. Meg olyanról - dr. Linus Paulingnak hívják - aki már réges rég hirdeti a megadózisu vitamint, és több mint 90 évet élt, 1900 körül született és amikor a hatvanas években elkeztde hirdetni a megadózis vitamint a szokásos falakba ütközött - csakhogy az ellenzői rég meghaltak amikor ő még aktív volt. Szentgyörgy Albert is grammokban számolta az elfogyasztott C-t, és mégse lett semmi baja, itt meg minket azzal riogatnak, hogy a magas C-vitamintől elszáll a veséink. Röhej!

Egy kicsit elkanyarodtam a fő témátől, de azért a vitaminok is belevágnak talán a témába.


Én a táplálkozástudományban sem hiszek maradéktalanul, mert egy egyészséges táplálozással foglalkozó magazinban, egy elvileg elismert dietetikus cikkét olvasva eléggé kiábrándultam. Azt írta, hogy egy embernek napi 25-30g fehérjénél nincs többre szüksége. Namármost, aki ilyet ír azt én csak totális dilettánsnak neveznén, és nem szakértőnek, mivel nekem ne akarja azt bemagyarázni, hogy egy mondjuk közel 2méter magas, 90-100kilós férfinak és egy 160centis, 50kilós nőnek is egyaránt elég a napi 25-30gramm, és még az életmód, a fizikai aktivitás szóba sem került. Szerintem egy magát szakembernek nevező illetőnek egy formulát kellene megadni, miszerint kb x-gramm/testsúly kg fehérje fogyasztása a javasolt.

Vagy pl. behívnak egy dietetikust a TV-be, és azt mondja, hogy a szerveztnek szüksége van kenyérre. Az lehet, hogy kell(ene) gabonaféléket fogyaztani, de nehogy már a kenyér legyen a legjobb, legalapvetőbb forrás! Érdekes, még soha nem hallottam, hogy kenyér helyett együnk zabpelyhet(nem nestlégagyi műzli, hanem natur zab-pehely), pedig sokkal egészségesebb. Vagy, mint amit az egyik fenti válaszadó is mesélte, neki meg zsemlét ajánlott a "szakértő".

Persze, aláírom, hogy a dietetikusok tanulták, hogy melyik betegséget milyen táplálékkal lehet enyhíteni, gyógyítani stb, viszont azt nem fogadom el, hogy egészséges ember életmódváltásához, illetve fogyáshoz, hízáshoz dietetikus segítségét kell kérni, főleg a fent említett okok miatt és egyettértek abban, hogy a testépítők jobb tanácsot tudnak adni.


Ja, és a kérdezőnek üzenem: nem kell megsértődni, mert senki nem mondja, hogy Te vagy a hülye, hanem csak azt mondjuk, hogy sok (talán több, mint kellene) dietetikus szart sem ért az egészhez.

Nem mondom, hogy tőlem kellene tanácsot kérni, de azt viszont tudom, egészségesebb, jobb étrendett tudnék írni MAGAMNAK, mint a legtöbb táplálkozási-szakértő, mert ismerem magam, tudom, hogy milyen életmódot folytatok, mire van szüksége a szervezetemnek, milyen táplálékok a jók.

2008. szept. 14. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó válaszoló!

Pontosan olyan vagy mint legutóbbi páciensem felesége. Azért nem árt egy fogyókúránál számításba venni az életkort, esetleges alapbetegségeket. Mert az emberen a túlsúly sem véletlen alakul ki. S sok esetben hízni sem biztos, hogy csak az étvágy miatt nem tud az illető.

S,hogy jó étrendet állítsak neked össze először meg kell ismerjelek. Ehhez pedig kell egy jó táplálkozási anamnézis aminek a felvétele min 1 óra beszélgetés és még nem kaptál sem recepteket, sem étrendet de még tanácsot semmit mivel cserélj ki. Ezt csak ez után lehet. De nem vagyok megsértve, csak nem értem mi ez az általános lenézés és mi ez a fittnessz edzők istenítése. Nem hallottál még fehérjeporokról lódózisú étrend kiegészítőkről és tönkre ment szervezetről: Máj, vese? Ezekkel mind rendelkezik egy profi testépítő. Találkoztam már profival, országos bajnok volt és dietetikusnak tanult. De a versenyekre való felkészülés miatt nem készült vizsgákra. Sőt mesélte, hogy bizony némely társának a szervezete olyan mint egy jól szervezett szemét domb ami kész robbanni.


Keresd meg légy szíves azt a magazint amiben a fehérje fogyasztásról van szó. S olvasd el még egyszer. Mert ha az illető tényleg dietetikus akkor azt kellett,hogy mondja ( mert ez a helyes) hogy egy ember átlagos napi fehérje szükséglete 25-30g/nap/ttkg. Szóval nézd meg, ha ez nem így szerepel akkor valaki elírta.

A másik míg nem ismerem azt akinek tanácsot szeretnék adni addig csak az alapelveket tudok mondani semmi konkrétat.


Szóval én csak értetlenkedem hogy miért nem ismernek el. Egyébként meg amit te írsz csupa általánosítás és előítélet. Szóval ennyit a sértődésről és nem sértődésről.

2008. szept. 14. 10:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!