Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Mért pont az orvos tudna...

Mért pont az orvos tudna segíteni a tartós életmód váltásban, fogyásban? Ő tanult az egyetemen táplálkozástant? Vagy mi jogosítja fel erre?

Figyelt kérdés

Nem lenne erre jobb egy dietetikus?

Vagy akkor minek van a dietetikus? Ő miben tud segíteni ha nem az életmódváltásban? Ez nem feladata? Nem foglalkozik alapvetően egészségesekkel? A dietetikus csak a betegségekhez ért?


2008. szept. 12. 19:10
1 2
 11/12 anonim válasza:

Igen, 25-30g volt a napi ajánlott adag, de amit írtál, azt sem igazán értem. Azt mondod, hogy 25-30g/nap/ttkg? Én 95kg vagyok, tehát nekem 2375-2850g fehérjét kellenne bevinnem? Ez majdnem 10kg csirkemell/nap. Na mindegy, gondolom elütöttél valamit, nem is akarok ezen lovagolni.


"Nem hallottál még fehérjeporokról lódózisú étrend kiegészítőkről és tönkre ment szervezetről: Máj, vese?"


Igen, hallottam róluk, mivel hobbi szinten testépítéssel foglalkozok. És azt kell, hogy mondjam, a naturál testépítők egészségesebbek, mint az átlagember, persze aki szteroidokat használ, az előbb-utóbb megfizeti az árát, de el kell dönteni, kinek mi a fontos, de hangsúlyozni szeretném, vannak natural testépítők, akik nem kokszolnak, és egészségesek. (Ez is egyébként egy sztereotípia, hogy minden testépítő kokszol, persze egy Mr. Olymipára nem lehet kijutni tisztán, de a kisebb versenyken vannak olyan kategóriák, amikben a kisebb tömegű testépítők versenyezhetnek /pl athlectic kategória/) Egyébként éppen ebből adódik a dietetikusokkal szemben támasztott előítéleteim nagy része, hogy nem tudják, hogy mik azok a táplákkiegészítők. A tejsavófehérjét a tajsavóból állítják elő olyan eljárással például, hogy ionizálás során töltéssel látják el a kiszárított tejsavó fehérjéjét és a szénhidrát részét és így válsztják ketté a 2 alkotórészt. És én úgy tudom, hogy a tejsavó a természetes anyagok közül közül, összetételét tekintve a leghasonlóbb az anyatejéhez, így szerintem elég egészséges, az más tészta, hogy a natúr, tejipari tejsavó nem túl jó felnőtteknek, mert kb 70% laktóz, de épp ezért csinálnak belőle fehérje koncentrátumokat, izolátumokat. Vannak ezenkívül még szójafehérje, tojásfehérje, tejfehérjeporok, illetve ezek keverékei. Szerintem egyik sem egészségtelen, sőt pl a tejsavó proteineket átlagembereknek is ajánlják, immunrendszer erősítő hatásuk miatt. A tömegnövelőkben ugyanazek a fehérjék vannak, csak még adnak hozzá szénhidrátot is, mi általában szőlőcukor, és tartalmaznak még egy kis kreatint is, ami szintén nem ártalmas, sőt tarmészeetes anyag, hiszen a vörös húsok is tartalmazzák.

A ló dózisú étrendkiegészítőkre pedig azért van szükség, mert ahhoz, hogy az izomzat megfelelően fejlődjön sokat kell enni. Az én példamat felhozva én kb 100kg vagyok, tömegnöveléskor 2g fehérje/tskg, 5g szénhidrát/tskg lell. Ez kb 200g fehérje. Ha megeszek fél kg csirkemellet naponta, még akkor is csak a fele proteint vittem be, tehát muszáj táplálékkegészőt használnom, mert napi 1 kg csirkét nem tudok megfizetni, a megterhelő edzések miatt pedig a kellő regenerációhoz megflelő mennyiségű vitamint kell fogyasztani, amit zöldségből, gyümölcsből sajnos nem lehet, így vitaminokat is fogyaztanom kell.


Egyébként engem is vonzott a dietetikusi pálya, csak már elsőéves voltam a főiskolán amikor elkezdett érdekelni a táplálkozás (a testépítés miatt), úgyhogy így jártam, de szerintem nem lehet könnyű elhelyezkedni táplálkozási tanácsadóként, így annyira nem is bánom.

De mindegy, örülök, hogy téged szívből érdekel ez a téma, és ennyire a szíveden viseled a dolgokat, de arra kérlek, járj kicsit nyitottabb szemmel, mert nem minden úgy van, mint ahogy azt az iskolában tanítják, márcsak a táplálékkiegészítők és vitaminok miatt sem!

2008. szept. 14. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

Nem lovagolok a szavakon de úgy hiszem bajod van a g/dkg/ kg váltással. Te írod:

Igen, 25-30g volt a napi ajánlott adag, de amit írtál, azt sem igazán értem. Azt mondod, hogy 25-30g/nap/ttkg? Én 95kg vagyok, tehát nekem 2375-2850g fehérjét kellene bevinnem? Ez majdnem 10kg csirkemell/nap. Na mindegy, gondolom elütöttél valamit, nem is akarok ezen lovagolni.

Nem én írtam el, utána néztem még egyszer.

Igen ennyi a napi szükséglet. S tudjuk,hogy a napi szükséglet azt jelenti, hogy ez lenne az optimális kiegyensúlyozott táplálkozás mellett. Ha csirke mellel számolunk és megnézzük hogy 100g csirkemell fehérje tartalma 24,7g akkor kiszámolva az általad megadott legkisebb szükségletre ezt kb 97,777 g Vagyis kb 1 kg csirkemell. S te írtad azt is,hogy ez képtelenség megenni. De mind tudjuk nem csak a húsokban van fehérje, és elég egyoldalú lenne a táplálkozás ha így ennénk.


Az utóbbiban is igazad van:

Ha megeszek fél kg csirkemellet naponta, még akkor is csak a fele proteint vittem be, tehát muszáj táplálék kiegészítőt használnom, mert napi 1 kg csirkét nem tudok megfizetni, a megterhelő edzések miatt pedig a kellő regenerációhoz megfelelő mennyiségű vitamint kell fogyasztani, amit zöldségből, gyümölcsből sajnos nem lehet, így vitaminokat is fogyasztanom kell.


Ez tényleg nem lehet és tényleg szükség van étrend kiegészítőre. S nem is azt állítottam,hogy maguk a készítmények amiből vannak egészségtelenek. Hanem arról beszélek, hogy egy átlag magyarnak aki nem eszik rendesen és nem iszik rendesen ,vagyis nem táplálkozik olyan tudatosan mint te vagy egy narutal testépítő nem javaslom. Ugyanis te is én is tudjuk,hogy ahhoz,hogy a nagy mennyiségben bevitt tápanyagok megfelelően hasznosuljanak tudni kell mit minél. S nem feltételezem ,hogy pl testtömeg növeléskort ( ha jól írom) átlagban te napi 1l folyadékot fogyasztasz és ebben benne van az átlag napi 1 kávéja és a leves is. Szóval átlagos embernél ezek megfontolandóak. S látod ha nem is tudok sokat a testépítésről és úgy ált a sport táplálkozásról azért az alapokkal tisztában vagyok. Egyébként ez utóbbit nagyon sajnálom, mert sok mindenben tévedhetek emiatt. De bennem van annyi ,hogy utána nézek.


Örülök,hogy találkoztunk és szívesen venném az eszmecserénk folytatását máshol mondjuk magánban is.


S amiket majd igazából helyre kéne rakni egy jó kis beszélgetéssel a táplálék kiegészítő, étrend kiegészítő és funkcionális élelmiszer fogalmak. Egyébként ez a natúr dolog érdekelne. Volt ilyen évfolyamtársam aki a Norbi dietetikusa volt egy időben.

Szóval magánban nagyon szívesen folyatnám. Mert itt már nem a kérdésemről van szó:)))

2008. szept. 14. 13:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!