Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Hogyan lehet életmódot váltani?

Hogyan lehet életmódot váltani?

Figyelt kérdés
16 éve lány vagyok, 62 kg, 165 cm. Nem vagyok nagyon elhízva, de szeretném jobban érezni magam a bőrömben. Már évek óta, mindig tavasszal lefogyok(kb.10kg) majd az egészet ősszel+télen visszahízom. Eddig mindig a megszorításos/koplalós diétával próbálkoztam, de egyrészt belefáradtam, másrészt nem szeretném többet azt érezni, ahogyan csúsznak vissza a kilók.Szeretnék véglegesen megszabadulni tőlük, ezért szeretnék életmódot váltani, mert úgy tudom, hogy ez az a módszer amivel ez sikerülhet. Viszont fogalamam sincs, hogy ezt hogyan kellene elkezdenem/megvalósítanom. Nagyon sok eltérő vélemény van és mivel nem tudom mire hallgassak szeretnék segítséget kérni, hogy hogyan fogjak hozzá, illetve melyik az, ami tényleg betartható (nem muszáj gyorsnak lennie, csak végleges legyen!)

2015. febr. 5. 19:01
 1/2 anonim válasza:

Építst be a mozgást a napirendedbe/hetirendedbe! Ha eddig nem sportoltál, próbálj ki több félét, hogy lássad, neked melyik jön be, melyik az, amit hosszú távon is tudsz csinálni. Ha megunod az egyik sportot, válts át valami másra! Én pl. utálok sportolni, de kb. 4-5 év alatt sikerült elérnem, hogy az akkor nulla helyett ma már hetente többször sportolok. Heti egy alkalommal kezdtem, persze az elején néha elsumákoltam, de utána annál büszkébb voltam, ha tudtam tartani! Amikor előre befizettem pénzt edzésekre, akkor azt nagyon ritkán hagytam ki, mert sajnáltam volna a pénzt. Aztán ahogy éreztem a pozitív hatását, egyre könnyebben szántam rá magam, és sikerült rávennem magam, hogy gyakrabban sportoljak. Ha kevés időd van, akkor is próbálj aktív lenni (lift helyett lépcső, ahová lehet gyalog járni, biciklizni, otthon tornázni stb.). Én nagyon szeretem ezt az oldalt, otthon elvégezhető gyakorlatokat mutatnak és sok időt spórolok meg azzal, ha nem utazok be edzésre: [link]


Ne koplaljál! Semmi értelme. Állj át egészséges étkezésre, persze amíg fogynod kell, nagyon figyelj, hogy kis adagokat egyél és alacsonyabb kalóriatartalmú ételeket válassz. Csökkentsd a szénhidrátok, zsírok mennyiségét, de nem szabad teljesen elhagyni őket. Egyél naponta többször (4-6x) keveset, mert ha ritkán eszel, és nagyon éhes leszel, akkor könnyebben előfordul, hogy hirtelen dugig eszed magad. Igyál sok folyadékot: főleg víz, tea, kávé cukor nélkül, de vigyázat, még a 100% gyümölcslevekben is sok a cukor, úgyhogy azokat csak riktán. Üdítőket, tejszínhabos-tejes édes kávét hanyagoljad. Az alkohol jobban hízlal, mint a cukor, úgyhogy azt is mértékkel! Kerüld az édességeket, péksüteményeket, max. heti egyszer egyél sütit, olyankor is jobbak a csupa gyümölcsösek pl. túrós gyümölcstorta. Magas rosttartalmú ételeket érdemes enni, mert a rost nem hízlal, viszont laktat (és jó az emésztésnek). Egyél nagyon sok zöldségfélét, ezeknek alacsony a kalóriatartalmuk, de laktatnak. Minden szendvicshez, pirítóshoz egyél zöldségfélét (paprika, paradicsom, uborka, retek, saláta, savanyúság stb.), ebédhez egyél (nem majonézes) salátát vagy savanyúságot, főzeléket, zöldségleves, rakott zöldséget, a keményítős köreteket (krumpli, tészta, rizs) cseréld le vagy egészítsd ki pl. párolt zöldségekkel, vagy keverj a krumplipürébe karfiolt, vagy más zöldséget amit szeretsz. Ne feledkezz meg a hüvelyesekről sem (lencse, bab, borsó stb.). Egyél nem túl nehéz leveseket ebédre, akkor kevesebbet kívánsz majd a főételből. Egyél teljes kiőrlésű gabonákat (barna kenyér, barna rizs, Graham liszt, zabpehely, bulgur stb.), ezeknek kb. ugyanannyi a kalóriatartalma, mint a fehér társaiknak, viszont jobban telítenek és egészségesebbek. Kerüld a szokásos müzliket, tele vannak cukrozva, a sima zabpehely aszalt gyümölccsel jobb választás. Tejtermékekből, húsokból, húskészítményekből válaszd az alacsonyabb zsírtartalmúakat (szalámi, kolbász helyett sonka; sokfajta sajtban rengeteg zsír van!), vajat, margarint kevesebbet használj. Kerüld a zsírban, olajban sült ételeket (sült krumpli, rántott ételek, fánk stb.).

Ha nassolni akarsz, válassz gyümölcsöt (banánból ne túl sokat), zöldséget (pl. répa, paradicsom), natúr joghurtot, esetleg elkeverve friss vagy fagyasztott gyümölcssel (a bolti gyümölcsjoghurtok tele vannak cukorral), smoothie-t, túrót elkeverve gyümölccsel, a csoki, csipsz, ropi nem jó választás.

Nekem az a taktikám, hogy amikor bevásárolok, nagyon odafigyelek, hogy egészséges ételeket vásároljak, a boltban könnyebb megállni a kísértést, de ha otthon van csoki, süti stb. az rögtön elfogy. Mindig van az íróasztalom közelében egy kosár alma, ha nassolni akarok, így ahhoz nyúlok. Vagy van, hogy bekapok egy mentolos rágót, utána nem kívánok enni egy darabig.

Nem kell semmiről teljesen lemondani, de alapvetően állj át egészségesebb ételekre, ez legyen a rutin. Az én tapasztalatom az, hogy ez egy hosszabb folyamat, amíg átáll az ember, meg kell ismerni új alapanyagokat, recepteket, kikísérletezni, mi az ami ízlik. Vannak dolgok, amit idővel megszokik és megszeret az ember. Pl. a túl édes dolgokról le lehet szokni, ha sok cukorral iszod a kávét, szépen fokozatosan csökkentsd a mennyiségét. Próbálj ne gondolni azokra az ételekre, amelyeket hanyagolni kell, lakj jól valami más egészségesebbel és tereld el a gondolataidat, ha nem evésidő van, ne gondolkodj ételeken, csak megkívánsz valamit, amit nem kellene.

Még egy probléma akkor merül fel, amikor nem magadnak készítesz ételt: menza, gyorsétterem, ételrendelés helyett érdemes otthon készített ételeket hordani, legalább heti párszor, ha az ember egyszerre nagy adagot főz, nem olyan nagy munka, le is lehet fagyasztani. Iskolába vigyél szendvicset (tk. kenyér, sajt/sonka/főtt tojás stb., zöldség!), gyümölcsöt, ne a pékségben vásárolj be. Gondolom a szüleiddel élsz, mindenképp beszéld meg velük, hogy szeretnél életmódot váltani, és hogy támogassanak ebben: ne tartsanak otthon nassolnivalót (vagy legalábbis ne mondják el, hogy hova dugták), vásárljanak zöldségféléket, teljes kiőrlésű kenyeret stb. Ez egyébként számukra is egészségesebb. Amikor én meglátogatom a szüleimet, nagyszüleimet, előtte meg szoktam velük beszélni, hogy mit kérek ebédre, ilyenkor olyan egészséges ételeket választok, amit tudom, hogy ők is szeretnek, desszertet nem kérek, vagy csak megkóstolok egy kis adagot, hogy meg tudjam dicsérni :) ha üdítővel kínálnak, csak vizet kérek stb.


Az is fontos, hogy motivált maradj. Emlékeztesd magad arra, hogy miért csinálod ezt, hogy mennyire szeretnéd elérni a célodat, és milyen büszke leszel magadra, ha már évek óta egészségesen élsz és elégedett vagy a formáddal és a közérzeteddel! Ne tántorítson el, ha lassan megy (gondolj arra, hogy ha túl gyorsan megy, abból csak baj lesz), vagy ha volt egy gyengébb időszakod, és nem tartottad be a szabályokat, utána folytasd megint, ahol abbahagytad! Tudatosítanod kell magadban azt is, hogy kicsit több időt kell szentelned magadra (sport, főzés), ezt be kell tudni illeszteni a napirendbe, ami nem lehetetlen, de oda kell figyelni, sokszor előre kell tervezni.

Egy idő után egy csomó dolgot megszoksz, és napi rutin lesz. Sokat segíthet, ha nem egyedül csinálod. Pl. én egy ismerősömmel "versenyzek", vezetünk egy táblázatot, amibe minden nap beírjuk, hogy ki mennyi zöldséget és gyümölcsöt evett aznap, és mennyit sportolt. (Szerintem abban nem érdemes versenyezni, hogy ki fogy gyorsabban, mindenkinek máshogy működik a szervezete, azt hasonlítsátok össze, hogy ki mennyit tett érte.) Mindketten sokkal jobban odafigyelünk ezekre azóta, mert nyerni akarunk! :) Ez persze csak egy módszer, a barátaid, családod, internetes idegenek máshogy is bátoríthatnak. De ha nem találsz senkit, magadnak is írhatsz egy naplót. Nekem korábbi másik módszerem volt, hogy minden nap, amikor sportoltam, ragasztottam egy matricát a falinaptáramra, és nagyon büszke voltam év végén, hogy tele volt matricákkal!


Sok sikert!

2015. febr. 5. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :D sokat segítettél, és köszönöm, hogy ennyit írtál és fáradtál vele :)
2015. febr. 6. 08:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!