Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Miért vagyok minden nap...

Miért vagyok minden nap rosszul, ha az orvosok szerint semmi bajom? Kihez menjek?

Figyelt kérdés

Már 5-6 éve minden nap átélem a rosszulléteket (szédülés, gyengeség, beszűkülő tudatállapot, koordinálatlanabb mozgás, bizsergés a számban, különösen a nyelvemen, és remegés, főleg a kezeimben). Emellett ilyenkor mindig farkaséhség tör rám. Volt már, hogy a kézremegés miatt munkahelyi balesetet okoztam magamnak.


Ezeken kívül egész nap fokozott, sokszor csillapíthatatlan a szomjúságérzetem, és száraz a szám.


Hízékony vagyok, ezért tudatos, egészséges és IR-nek megfelelő étrendet tartok és edzek - túlsúly egy ideje nincs rajtam.


Jártam már 2 endokrinológusnál és belgyógyásznál, megvoltak a PCO-s hormonsorok és a cukorterhelések, minden értékem bőven tartományban volt. Vérképeim mindig jók, régebben küzdöttem vashiánnyal, de fél év alatt rendeződött.


Néha megmértem a remegős-szédülős fázisokban a cukrom, így már tudom, hogy amikor 4 körül van, kezdi megközelíteni, akkor már vannak ezek a tünetek.


Hiába eszem sok rostot vagy épp zsírosabb, lassabban emészthető alkotókat, ez lesz a vége, csak enyhébben. Ha könnyű az étkezés, akkor gyorsabban és drasztikusabban következik be mindez.

Az is fura, hogy ez jelzi az éhséget, nincs egy normális átmenet, amikor azt érzem, hogy lassan ideje az evésnek, hanem csak a rosszullét befezető fázisa (tünetek ugyanezek csak gyengébbek).


Nem hiszem el, hogy rendben van az anyagcserém, hogy nincs VC és inzulinproblémám, vagy époen leptin-kortizol.


Hogy lehetne ezekre végre fényt deríteni? Tudtok olyan endokrinológust, aki nem hajt el mert a labor nem hozza meg a magyarázatokat? :(


2019. aug. 30. 15:30
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Azt mondtad, IR diétát csinálsz, ez megfelelően ki lett vizsgálva? Mert nekem ez nagyon annak tűnik, megugrik az inzulinod, és hirtelen lenyomja a vércukorszinted, ettől vagy rosszul...

Az én szervezetem is ilyen, "úristencukor úristenszénhidrát" és vadul dolgozni kezd, túltermel.

2019. aug. 30. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Csak biztatni tudlak, hogy megpróbálj vércukorméréssel a végére járni a dolognak. (Az ideális persze az orvosi segítség lenne, de írtad, hogy már próbáltad, és hiába. Bajod biztosan nem lesz a méricskéléstől.) Szerencsére a vércukormérők nem olyan drágák, a tesztcsík árára figyelj. Nekem ilyen van, ez az egyik legolcsóbb, bár valószínűleg nem a legpontosabb:

[link]


Azt fontos észben tartani, hogy a házi vércukormérés nem túl pontos, akár 15% is lehet a hiba. De az én tapasztalatom szerint ezzel együtt is használhatóak az eredmények. A pontosság növelése érdekében ha irreálisnak tűnik az eredmény, akkor mérek még 2x, tehát összesen 3x, és átlagolok, de nem szokott nagy lenni a különbség.


Mivel az ételek hatását akarod kitapasztalni, kezdésnek én úgy próbálkoznék, hogy hétvégén, normál ebéd és/vagy vacsora után félóránként vagy egyóránként mérnék három órán keresztül (meg persze előtte) és akkor is, ha kezd kialakulni valamilyen tünet. De majd kitapasztalod, hogy mi a jó gyakoriság. Az itt leírtakhoz érdemes az eredményeket hasonlítani: [link]


Készülj föl lelkileg arra, hogy első ránézésre következetlenek és zavarba ejtőek lesznek a mérési eredmények, úgy fog tűnni, hogy semmilyen következtetést nem tudsz levonni, amit meg mégis, az a következő héten megdől. De remélhetőleg egy idő után össze fog állni a kép. Talán neked egyszerűbb is lesz, mint nekem, ha tényleg lényegében minden nap rosszul leszel evés után: egy gyakori jelenséget sokkal egyszerűbb méréssel megvizsgálni, mint egy ritkát.


Sok sikert, remélem jutsz ezzel valamire :-)

2019. aug. 30. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Visszanéztem a cukorterhelésem.

A Homa index: 0,51 (2 alatt normális).

Éhgyomri VC: 4,4

60 perces VC: 4,9

120 perces VC: 4,4, vagyis ugyanott voltam, mint energia-(glukóz)bevitel nélkül.

Tök jó, hogy ezek labor szerint mennyire normálisak, viszont szépen mutatja, hogy a közelébe kerültem annak, amikor már kezdek rosszul lenni. 4,4-nél még nem volt semmi bajom. Igazából a cukorterheléses vizsgálat sokkal kevésbé volt megterhelő, mint egy átlag rendes étkezés... Ez teljes rejtély nekem. Viszont, ha egy picit később abból 4,4-ből kezd indulni lefele, akkor már beütnek a tünetek.


Nézzük az inzulint is:

Éhgyomri: 2,6 (ez kicsit alacsony, 3-25 között elfogadható.

60 perces: 23,4 (erre hirtelen nem találtam adatot, referencia nem volt a leletemen).

120 perces: 10,9 (45 felett számít csak kórosnak).


Tehát túl sok nem termelődik, sőt, visszafogott értékek szerintem. Viszont az nem lehet, hogy túlságosan visszafogottak, biztos, hogy megnyugtatónak vehetjük a Homa-mutatót?

2019. aug. 31. 03:48
 14/16 anonim ***** válasza:
Próbáltál már ilyenkor csokit enni? Mi volt a hatás?
2019. aug. 31. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:
Igen, régen sokszor a nassokat vetettem be, rendes csokit csak ritkán használtam, de diabos kekszből és csokiból ilyenkor ettem. Azonnal kezdtek segíteni, de csak nagyon rövid időre, nem húztam ki a következő étkezésig (és szintén súlyt gyarapítottak).
2019. aug. 31. 08:29
 16/16 anonim ***** válasza:

A 12-es által ajánlott Chris Kresser többi írását érdemes olvasgatni. A linkelt oldalon volt szó arról is, hogy ha nem jók az értékek, változtatni kell az étrenden, kevesebb ch és több zsír kell.

Nekem az tűnt fel a 10. válaszodban, hogy olyan ételek után leszel tipikusan rosszul, amik zsírszegények és van bennük szénhidrát (mennyiséget nem írtál). Hiába eszel sovány húst a szénhidrátos (keményítős) körethez, mivel a fehérje is indukál némi inzulinválaszt, a keményítő pedig egyértelműen. A zsírnak nincs inzulinválasza, és lassítja a szénhidrátok felszívódását. A bab esetében a sok rost és főleg a nehezen emészthető fehérje miatt jobb a helyzet. De én összességében azt javasolnám, hogy mindenképpen próbáld meg a zsírbeviteled emelését a ch csökkentése mellett, valahogy úgy, hogy a napi kalória se legyen túl sok. Tehát túró helyett zsírosabb sajt, sovány hús helyett oldalas, csülök, csirkecomb és hasonlók, fehérjepor helyett teljes tojás. Keményítőben gazdag köretek (pl. krumpli, rizs, egyéb gabonák) helyett inkább csak zöldségeket egyél mellé, ezekben sok rost és vitamin is van.

Amit nem néztek meg, az a 3 órás inzulin, pedig írtad, hogy a rosszullétek akár 3 órával evés után is jelentkezhetnek. Olvastam, hogy sok olyan embernél problémás a megfelelő IR diagnózis, akiknek az átlaghoz képest később jellemző az inzulincsúcs, és a vércukorvizsgálat is negatív. Sajnos ismerve a magyar egészségügyet nem valószínű, hogy találsz megfelelő szakorvost, aki a 2 órán túli vércukrot és inzulint is hajlandó lenne kivizsgálni, így marad a gyakori otthoni vércukormérés és az egyéni ch tolerancia kitapasztalása. Az tuti, hogy ez így nem normális, nagyon IR-re jellemző tüneteket írtál le.

Vannak mások is, akiknek a 160 g ch még mindig túl sok, én pl. elég régóta 120 (de inkább 100) g alatt tartom, nem eszem gabonát, zsírt viszont elég sokat. Így nincsenek már vércukoringadozásból eredő rosszulléteim (régebben el is ájultam párszor, mielőtt rájöttem, hogy miért van). Nem kell 2-3 óránként ennem, fél napig simán elvagyok evés nélkül, bár ez ritkán fordul elő, szeretek enni :). A súlyom kalóriaszámlálás és éhezés nélkül visszament normálisra, és évek óta stabilan tartom, pedig most már néha édességeket és egy kis gyümölcsöt is megengedek magamnak, persze kizárólag egy normális étkezés után, desszertként.

2019. szept. 1. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!