Kezdőoldal » Fogyókúrák » Egyéb kérdések » Miért ekkora probléma az elhízás?

Miért ekkora probléma az elhízás?

Figyelt kérdés
Nem értem, hogy mi okozza, hogy az emberek nem tudják uralni a testsúlyukat. Papíron nem tünik olyan nehéznek csak annyit enni, amennyire szükségünk van, de úgy tűnik, mégis az, különben nem lenne ez ekkora ipar. A mozgásszegény életmód, az evolúciós előny, hogy könnyen raktározunk zsírt, lelki okok, tudatlanság, mi a probléma, ami miatt a túlsúly ennyi embert érint?

febr. 26. 17:33
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%
Az alapprobléma az, hogy a mai embernek (az elszigetelt trópusi törzseket kivéve) jóval könnyebb élelemhez hozzájutnia, mint akár pár ezer évvel ezelőtt, hiszen talán éppen az élelem előállítása volt az emberi tevékenység elsődleges célja, amit mára lényegében sikerült is elérni.
febr. 26. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
81%

Nekem pl a tavalyi évem arról szólt, hogy 2x ment ki a bokám, 1x el is estem elég szépen. Szóval hónapokig nem tudtam sokat menni, állni, munkahelynek igy annyi lett.

Ilyenkor is enni kell, hiába nincs nasi, csoki, akkor is mennek fel a dekák.


A másik, most már kb csak akkor fáj (lekopogom), ha hidegfront van, vagy körbesétálom a fél várost. De munkát nem találok 🥺😬

Néha úgy érzem, kicsit kezdek is bedepizni, akkor kell egy kis nasi. Na de ez más téma ☺️

febr. 26. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
93%

Az ember akkor hizik, amikor tartosan (napokig, hetekig, honapokig stb) tobb kaloriat visz be, mint amennyi a sulymegtartasahoz szukseges lenne. Lehet itt magyarazni a cukrot, meg a mozgas hianyat, barmit, a lenyeg akkor is a kaloria. Nyilvan ha az ember tobbet mozog, ami altal kaloriat eget el, akkor egyertelmu hogy tobbet is ehet, de ezt most hagyjuk ki az egyenletbol.


Az egyik problema az hogy a 21. szazadban rettenetesen konnyu tulenni magad, ha nem figyelsz oda. Rengeteg olcso etel van, amik nem laktatoak, ellenben rengeteg kaloriat tartalmaznak. Pl nezd meg a pekarukat a Lidlben vagy barhol. Olivas stangli. Egy vekony sz*ros kis rud. Tapanyag-ugyileg a 0-val egyenlo, siman meg tudnek enni belole harmat reggelire. 700-800 kaloria. Es eltelit kb egy orara. 2200 kaloria kell a szintentartasomhoz, ennek megettem a harmadat 10 perc alatt , es nem laktam jol. Hozza meg megiszol 2-3 deci Colat es a kaloriabeviteled felet ki is vegezted. Es ez csak egy pelda a tobb ezer sz*r kajabol amiket nyomnak az arcunkba


A masik problema, hogy a legtobb embernek fogalma sincs rola hogy hogyan kell fogyni. Nyomjak a Norbi Updatet meg a Kasza Tibi Challenge-t, es fogalmuk sincs hogy miert. Hogy mi a fogyas dinamikaja. Beszelnek a szenhidratrol meg a cukorrol, mintha ezek valami ordogtol valo dolgok lennenek, holott ez egyaltalan nem igaz. Barmilyen sz*r kajaval le lehet fogyni, akar mekis kajaval is, ha tartosan kaloriadecifitben tudsz maradni. Mas kerdes hogy sz*r kajaval, (szerintem) hosszutavon keptelenseg abban lenni, mivel nem taplalo, gyorsan felszivodo szenhidratokrol beszelunk , folyamatosan ehes leszel ezaltal, es elobb utobb bezabalsz mint allat, es kezdheted elolrol. Az emberek nem tudjak hogyan kell fogyni, es ha nagynehezen el is jutnak a kaloriadecifitig, nem tudnak maguknak egy fenntarthato eletmodvaltast kitalalni, es megvalositani. Pl az elobb a Norbi Updatet hoztam fel peldanak, amiugye a Keto dietan alapul. A Keto nem rossz dolog, az is egy mukodo dieta, de az is csak a kaloriadecifiten alapul. Sokan tevhitben vannak a Ketoval kapcsolatban, en is probaltam, szerintem nagyon nehez, de tarthato, ha van hozza affinitasod.


A harmadik problema szerintem pszichologiai, olyan dolog amiben en is vagyok. Nevezetesen az, hogy imadok enni. Imadom a sz*r kajat, az izet, imadok leulni es valamit nezni mikozben tomom magamba, a sz*r kajanal pedig csak egyet imadok jobban, minel tobbet enni belole. Zabalni szeretek. Ez pedig psziches zavar, mivel az eves az agy jutalmazo reszet stimulalja. Ezert vannak sokan akik depresszio alatt vagy stresszhelyzetekben hiznak, mert kvazi drogkent hasznaljak ezekben az elethelyzetekben az evest, mint a herkasok a cuccot. Ezt terapiaval lehet orvosolni, en is ezen az uton haladok.

febr. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
61%

Ez, hogy szemét kajaktól hízol es egészséges kajaktól fogysz, abszolút nem igaz.

En például egész életemben egészséges kajákat ettem, fehérje, hús, tojás rengeteg sajt tejtermék, zöldségek, gyümölcsök.

Mégis híztam, ha ettem egy fel tábla csokit egy nap, vagy egy marékkal több mogyorót.

Úgy híztam, hogy hamburgerre, chipsre, sült krumplira és társaira 10 évig rá se néztem.

Elég a hízáshoz, hogy a roppant jó minőségű ételekből többet fogyasztasz picivel, hosszú időn át. Nem kell ehhez szemét kaja. Minden kaja kalória. Az egészséges is.

Ami a mozgást illeti, napi 7 km es futás mellett is híztam, ha normál adagot ettem, amennyit a normál súlyú társaim

Csak akkor fogytam, ha egy nap 500-600 kalória körül ettem .

Hiába futottam a holdig.

Unom a sok klisé puffogtatását végig hallgatni

Mindkét szülőm nagyon kövér es sajnos olyan létezik, hogy valaki hízékony vagy extrém hízekony es van aki megeszik egy nap 3 kiló ételt es nem hízik, olyan férges disznó típus.

febr. 26. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
0%

6-os értelem zavarral,küszködik az embert nem a székbe lett teremtve magának azt adják el pénzért ami másnak ingyen van ez pedig az élet értelme a mindennapi teremtés!Az elhízás az elme sorvadása!

6-os maga egy elhízott,valami lehet!

febr. 27. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%

A súlyom a gyerekkori rossz nevelés miatt szabadult el. Bármit ehettem limit nélkül. Az étel volt a szeretetnyelve a családomnak. Ha nem ettem, ment a bűntudatkeltés.

Felnőttként nagyon nehéz ezt kiölni, évek óta dolgozom rajta. Bármilyen érzelmi változás történik az életemben, mindent evéssel akarok megoldani. Most újratervezem az életemet, meg kell tanulnom tudatosan reagálni mindenre (düh, öröm, magány, szomorúság, unalom). Ezt az ember jobb esetben gyerekként már megtanulja. Én most tanulom.

febr. 27. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
100%

Esetemben ahogy a pszochoógusom fogalmaz: kellenek más ödömforrások az eletembe az evésen és a finom ízeken kívül

Az se segít hogy gserekként heti szintsn többször ettünk házi süteményt

febr. 27. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
70%

#14 bocsi, de ez erős csúsztatás. Valóban lehet normális ételtől is hízni, de azért érdemes definiálni a "normális" ételt, illetve az elkészítését. Nyilván ha rántasz valamit, vagy sok zsíradékot adsz hozzá sütéskor/főzéskor, akkor máris rengeteg a plusz kalória, vagy ha szimplán telelocsolod a salátát olivaolajjal, vagy majonézzel. A sajtok, olajos magvak ugyan nem rosszak alapvetően, de szintén borzalmasan sok zsíradék van bennük. És bár abszolút megértem, miért szereted ezeket, én imádom mindkettőt, a mennyiség messze nem elhanyagolható ezeknél, mert valóban kalóriabombák, nem mellesleg a sajtok túlfogyasztásának más negatív egészségügyi hatása is lehet (magas koleszterin). Ugyanez vonatkozik a zsíros húsokra. Minden, amit felsoroltam moderált mennyiségben abszolút rendben van. A folyékony kalória meg a másik, amiről nem tettél említést. Hiába van ráírva mondjuk egy gyümölcslére, hogy hozzáadott cukrot nem tartalmaz, egy literes dobozban simán lehet 500 kcal. És akkor nem beszéltünk más üdítőkről, cukros kávéról, alkoholról.

Amikor pedig valaki ilyen extrémumokat ír le, akkor számomra abszolút elveszíti az illető a szavahihetőségét. 500-600 kcal, és mellé 7 km futás... Fizikailag kb lehetetlen hosszútávon. Én ennyit szoktam futni tavasztól őszig, heti 2-4 alkalommal, és jóval magasabb kalória mellett is van, hogy sok (olyankor tartok egy kis szünetet, btw). Érezhetően csökken az energiaszintem napközben. Ha hónapokon át csináltad volna, akkor kórházban kötöttél volna ki túlterheltség, kimerültség miatt. Ugyanaz igaz a fogyásra, mint amit a hízásra írtál. Minimális deficit, hosszú távon fogyáshoz vezet. Az, hogy az ember néha tart egy hetes (már ha bírja egyáltalán addig) "diétát" és edzést, annak semmi hosszútávú hatása nem lesz, pláne, ha utána jól bezabál mert "úgysincs értelme". A tartható deficit hosszú időn át (akár évek) a megoldás. Kedvenc hasonlatom ezzel kapcsolatban a fogmosás. Ha heti egyszer megmosod a fogad egy nap tízszer, nem fogja megakadályozni a fogszuvasodást, sőt, károkat is okozhat a fogzománcban. Míg ha minden nap, évtizedeken át megmosod a fogad napi kétszer, máris több eredménye lesz.

Az én családomban is mindenki elhízott, szóval genetikailag hajlamosnak kellene lennem a hízásra. És vagyok is. Ha nem figyelek, simán túlzabálom magam. Ezért választottam tudatosan azt, hogy figyelek az étkezésemre, és aktív életet élek. Így lassan 35 évesen 49-52 kg között mozgok (alacsony vagyok, szóval ez nálam abszolút egészséges súly).

Nagyon sokan elkövetik a hibát, hogy extrémumokban gondolkoznak, aztán csak pislognak, hogy nincs akaraterejük hozzá. Holott tényleg csak a következetesség a kulcs. A kalória számlálással mindig az a bajom, hogy sokan nem tudnak normálisan monitorozni ilyen dolgokat. Jótékonyan kifelejtenek egy csomó mindent (folyékony kalória, hozzáadott zsíradék, egy kis kóstolás főzés közben, jajj csak gyorsan bekapok valamit, megeszem ezt a gyerek után... Stb), és ez általában nem tudatos. Így rengeteg mintavételi, mérési hiba kerül a számolásukba, ami több száz kcal hibához vezet.

febr. 28. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
A kérdésre válaszolva: ez egy roppant összetett dolog véleményem szerint. Egyrészt szüleink, nagyszüleink nem úgy nőttek fel, hogy tele legyenek az üzletek olcsó, magas kalóriájú ételekkel. Ez egy relatíve rövid idő alatt zajlott le. Tehát az étkezési kultúra nem tudta követni a fejlődést. Másrészt azért ne felejtsük el, hogy a legtöbb ilyen étel élelmiszer mérnökökkel lett kifejlesztve. Vagyis azzal a céllal jött létre, hogy egy kisebb íz orgazmust okozzon az agyadban, és újra enni akarj belőle, hiszen abból van a cégnek bevétele. Ami gond, hogy az emberi agy az evolúciónak hála ezt úgy tudja elérni, ha magas kalória/só/cukor tartalmú ételeket fogyaszt. Tehát egy ilyen élményhez só, cukor, zsír ideális kombinációja kell (megspékelve némi ízfokozóval). Ehhez viszont a mikroorganizmusok a beleinkben nincsenek hozzászokva. Tehát egyes fajok felszaporodnak (sokszor olyanok, amik 100 éve nem voltak megtalálhatóak az emberi szervezetben), míg sok hasznos baci éhezik. Ha éheznek, nem termelnek vitaminokat, neurotranszmittereket. Az utóbbi tartós hiánya depresszióhoz vezethet. Visszatérve a gondolatmenet elejére, mi az a könnyen elérhető, legális, olcsó dolog, ami ad egy kis boldogság hormon löketet az agynak? A feldolgozott élelmiszerek, éttermi ételek. Így sokan egyszerűen az ételhez fordulnak, hogy egy kis hétköznapi komfortot, motivációt kapjanak. A két korábbi pontot összekötve: ha egy gyerek ilyen ételeken nevelkedik, akkor beleég ez a viselkedésminta, és a konstans szorongását, lehangoltságát ebbe fojtja. És mivel a "normális ételek" nem rendelkeznek a kellő boldogság lökettel, illetve kifejezetten kellemetlen hatásuk lehet a nem megfelelő mikroorganizmus szaporulat miatt (hasi diszkomfort, puffadás) ezért elég nehéz megtörni az örökölt rossz mintát. Harmadrészt, tegyük fel, hogy valaki belevág, kitartó, és elkezd kalóriákat számolni. Ahogy fent írtam, a mintavételi, számolási hiba jelentős gondot okozhat. A legtöbb ember, ha kitartása még talán lenne is, tudatossága igencsak ritkán akad. Ami valahol nem annyira meglepő, ha megfigyeljük a mindennapi stresszfaktorok mennyiségét. Ilyen esetben a megszokás "robotpilóta" sokkal egyszerűbben menedzselhető, mint a folyamatos tudatosság a legapróbb dologban is. Az utolsó dolog, amit említenék, a rengeteg téves információ amibe belefut az ember, ha érdekli a téma. Mindenféle csodaszerek, csoda diéta, kampány edzéstervek, extrém váltások, és a legveszélyesebbek, a részigazságokat tartalmazó tévinformációk. Szerencsére én úgy látom, hogy ez utóbbi trend azért kezd változni. De idő lesz, mire a hamis információk kikopnak a köztudatból.
febr. 28. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
18 as, nem a rántotthúsra gondoltam, amikor egészséges ételeket említettem, de kösz az eszmefuttatást
febr. 28. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!